Jdi na obsah Jdi na menu
 


Činnost spolku v roce 2009

29. 12. 2009

V tomto roce tak jako v minulém se nám podařilo zprovoznit další lokomotivu do sbírek historických lokomotiv ČD (DHV Lužná).

Jedná se o motorovou lokomotivu T 444.030 tzv."Karkulka".

V únoru jsme zahájily práce na zprovoznění,které zahrnovalo v prvé řadě dosazení opraveného motoru K 12V 170 DR,který se musel vyměnit za původní na kterém došlo k havárii.

Neboť tyto lokomotivy neprošli v minulosti našima rukama,bylo nutné se za pochodu seznamit s konstrukcí této lokomotivy.Vše začalo odkapotováním celé strojovny a usazení motoru na rám.Přišla ta práce,která je taková nic moc příjemná a to vystředění motoru proti převodovce a spojce pomocných pohonů. Po vystředění se začalo s postupným připojováním všech okruhů (naftový,olejový,vodní).Největším oříškem bylo nasazení kloubové spojky mezi motor a trakční převodovku.Váha této spojky a stísněný prostor kam se musí spojka umístit připravila nelehké chvilky. Nakonec se systém našel a spojka byla na místě.

Po připojení všech okruhů se začalo s  napouštěním vodního okruhu vodou.Tak jak jsme očekávali nebylo to bez problémů (prasklý rám topení,prasklé články topení,děravá vodní nádrž,netěsné vodní čerpadlo,prasklé potrubí k topení a další menší netěsnosti).